Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Łd 92/10

 

Dnia 8 kwietnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Grzegorz Szkudlarek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA: Arkadiusz Blewązka Sędzia WSA: Sławomir Wojciechowski Protokolant Asystent sędziego Marcin Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2010 roku przy udziale - sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...], po rozpoznaniu odwołania E. S., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] roku, Nr [...].

Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, organ I instancji decyzją datowaną na dzień [...] roku, Nr [...] przyznał E. S. świadczenie z funduszu alimentacyjnego na dziecko - I. S. w kwocie 280 zł miesięcznie na okres od dnia 1 października 2008 roku do dnia 30 września 2009 roku.

Następnie organ I instancji decyzją z dnia [...] roku uchylił w całości decyzję z dnia 1 października 2008 roku i orzekł o odmowie przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego na dziecko - I. S. w okresie od dnia 1 października 2008 roku. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 2 pkt 7d, art. 9 ust. 1, art. 24 ust. 1 i art. 28 ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t. j. Dz. U. z 2009 roku Nr 1, poz. 7 ze zm.). W uzasadnieniu decyzji organ powołał art. 24 ust. 1 oraz art. 2 pkt 7 lit. "d" ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zgodnie z tym przepisem organ może, bez zgody osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego, zmienić ostateczną decyzję o przyznaniu świadczenia, m. in. gdy osoba nienależnie pobrała świadczenia. Za świadczenia pobrane nienależnie rozumieć należy przy tym m. in. świadczenia wypłacone w przypadku, gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty. Jak stwierdził organ l instancji, strona dwukrotnie - dnia 3 października 2008 roku oraz w dniu 4 listopada 2008 roku pobrała alimenty, wyegzekwowane i przekazane jej przez komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Mając na względzie powyższą okoliczność organ uznał świadczenia za nienależne i na tej podstawie uchylił ostateczną decyzję przyznającą prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00