Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Gd 9/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 października 2009 r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2005 r. postanawia odmówić skarżącemu przyznania prawa pomocy.
Uzasadnienie
M. G. pismem z dnia 20 stycznia 2010 r. wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych w niniejszej sprawie, w tym wpisu od skargi w kwocie 24.851zł.
Postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2010 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku odmówił wnioskodawcy przyznania prawa pomocy.
Od powyższego postanowienia M. G. złożył sprzeciw podnosząc, że nie zgadza się z ustaleniami poczynionymi w toku rozpoznania wniosku o przyznanie prawa pomocy. Skarżący wskazał, że nie dokonuje żadnej manipulacji przedstawionymi wskaźnikami, bowiem wynikają one z przedłożonych dokumentów. Skarżący nie mógł przedłożyć bilansu finansowego za rok 2009, bowiem brak było rozliczenia za ten rok. Firma z powodu braku płynności finansowej została zlikwidowana. Wnioskodawca wyjaśnił, że nie wszystkie wykazane w bilansie zadłużenia dotyczą wyłącznie firmy. Występują zadłużenia hipoteczne skarżącego jako osoby fizycznej. Wszelkie dokumenty w tym zakresie zostały przedłożone. W ocenie skarżącego pozostawienie nieruchomości i ruchomości pod dozorem nie oznacza uzyskania możliwości płatniczych, albowiem musiałby dokonać ich sprzedaży, co nie jest możliwe ze względu na zajęcia egzekucyjne.