Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2010 r., sygn. VI SA/Wa 143/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Wilk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2010 r. sprawy ze skargi W. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2009 r. w części nakładającej karę pieniężną w wysokości 8.000 (osiem tysięcy) złotych za wykonywanie transportu drogowego pojazdem niezgłoszonym do licencji; 2. stwierdza, że decyzje, o których mowa w pkt 1 nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącego W. S. kwotę 1.537 (jeden tysiąc pięćset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2009 r. [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na W. S. wykonującego usługi transportowe karę pieniężną w wysokości 9500 zł.

W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu 15 maja 2009 r. w m. C. na drodze krajowej nr [...] zatrzymano do kontroli pojazd marki W. o nr rej. [...] wraz z naczepą marki [...] o nr rej. [...] prowadzony przez kierowcę - przedsiębiorcę p. W. S. W chwili kontroli wykonywano transport drogowy po rozładunku tarcicy w m. S. Kierowca nie okazał do kontroli oświadczenia poświadczającego spełnienie wszystkich wymagań określonych ustawą. Ponadto kierowca nie okazał do kontroli ważnego świadectwa kwalifikacji ani też ważnego orzeczenia psychologicznego. Kierowca p. W. S. okazał jedynie do kontroli zaświadczenie, z określoną datą ważności orzeczenia lekarskiego do dnia [...] stycznia 2006 r. i orzeczenia psychologicznego do dnia [...] grudnia 2005 r. Kierowca okazał do kontroli ważne orzeczenie lekarskie nr [...] z dnia [...] października 2008 r. z datą ponownego lub kontrolnego badania określoną na rok 2011. Stwierdzono wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem warunków dotyczących dokumentacji pracy kierowcy w zakresie: kierowania kierowcy na badania lekarskie lub psychologiczne, co skutkowało nałożeniem kary pieniężnej w kwocie 500 zł na podstawie art. 92 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (dalej u.t.d.) oraz na podstawie lp. 1.8.1., załącznika do tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00