Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 marca 2010 r., sygn. I SA/Wa 1979/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: WSA Daniela Kozłowska (spr.) WSA Emilia Lewandowska Protokolant Anna Traczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2010 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Infrastruktury na rzecz skarżącego J. P. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 czerwca 2007 r. sygn. akt I S.A./Wa 621/07 uchylił decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] i decyzję tego organu z [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Z ustaleń Sądu wynika, że Prezydium Rady Narodowej W., po rozpoznaniu wniosku byłego właściciela nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], stanowiącej wcześniej własność M. P., orzeczeniem z [...] września 1966 r. odmówiło przyznania prawa własności czasowej do gruntu tej nieruchomości z uwagi na przeznaczenie jej zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na cele użyteczności publicznej, których nie da się pogodzić z jej dotychczasowym wykorzystaniem. Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy decyzją Ministra Gospodarki Komunalnej z [..] września 1966 r.

Spadkobierca byłego właściciela - J. P. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności tych orzeczeń, zarzucając im rażące naruszenie art. 7 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).

Minister Budownictwa decyzją z [...] sierpnia 2006 r. odmówił stwierdzenia nieważności przedmiotowych orzeczeń. Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ ten utrzymał w mocy tę decyzję - decyzja z [...] lutego 2007 r. Minister wyjaśnił, że zgodnie z art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. gmina obowiązana była uwzględnić wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu, jeżeli korzystanie z niego dawało się pogodzić z przeznaczeniem według planu zabudowania. W dacie wydania decyzji obowiązywał ogólny plan W. - etapowy i kierunkowy [...] zatwierdzony uchwałą Prezydium Rady Narodowej W. nr [...] z [...] stycznia 1961 r., który przewidywał przeznaczenie tej nieruchomości pod zabudowę wielorodzinną. Takie przeznaczenie nieruchomości w planie zagospodarowania uniemożliwiało dotychczasowemu właścicielami korzystanie z niej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00