Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 marca 2010 r., sygn. I SA/Sz 73/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia NSA Zofia Przegalińska, Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 marca 2010 r. sprawy ze skargi C. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w T. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z 14 sierpnia 2009 r. CM D. Spółka z o.o. z siedzibą w T. wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. W opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) sprecyzowanym we wniosku Spółka (podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) wskazała, iż 16 października 2006 r. zawarła - jako pożyczkobiorca - umowę pożyczki z podmiotem powiązanym - spółką z o.o. z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Z umowy pożyczki wynika, iż Wnioskodawca (pożyczkobiorca) przeznaczy zaciągniętą pożyczkę na cele związane z działalnością gospodarczą Spółki, w tym na zakup nieruchomości i finansowanie bieżącej działalności. Środki pieniężne otrzymane na podstawie umowy pożyczki zostały ulokowane na rachunku bankowym Spółki, a następnie z tego rachunku, część środków została wykorzystana na bieżącą działalność (np. wpłacanie wadiów), a część na zapłatę ceny za nieruchomość (nabycie nieruchomości nastąpiło kilka miesięcy po zawarciu umowy pożyczki).
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie, czy prawidłowe jest stanowisko, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a, pkt 11 i pkt 12 oraz art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku przeznaczenia pożyczki na cele związane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, w tym na zakup nieruchomości i finansowanie bieżącej działalności, odsetki od pożyczki (w tym od środków wydatkowanych na zapłatę ceny za nabywaną nieruchomość) stanowią koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy w dniu ich zapłaty/kapitalizacji?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right