Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 marca 2010 r., sygn. I SA/Ol 454/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Pierechod,, Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.), Protokolant Krzysztof Dzieliński, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 17 marca 2010r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]", określającą Spółce A z siedzibą w O., zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za kwiecień 2005 r. - grudzień 2006 r., w łącznej kwocie 2.380.410 zł.

Z akt sprawy wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki A w latach 2005 - 2006 był wynajem nieruchomości oraz detaliczna i hurtowa sprzedaż paliw silnikowych. W toku kontroli skarbowej organ I instancji ustalił, iż Spółka w wymienionym okresie dokonała sprzedaży oleju napędowego w łącznej ilości 2.231.368 litrów oraz benzyny bezołowiowej 95 w ilości 29.039 litrów. Zakup oleju napędowego Spółka A dokumentowała fakturami VAT, wystawionymi przez:

- firmę B z siedzibą w C.;

- Spółkę C z siedzibą w F.;

- Przedsiębiorstwo D z siedzibą w W.;

- Spółkę E z siedzibą w G.;

- Spółkę F z siedzibą w G.

W ocenie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, faktury wystawione przez wymienione wyżej podmioty nie odzwierciedlały stanu faktycznego. Zatem sprzedawane przez kontrolowanego paliwo pochodziło z nieznanych źródeł i nie został uiszczony od niego podatek akcyzowy.

Powyższej oceny organ dokonał, m.in. w oparciu o ustalenia, iż firma B była podmiotem nieistniejącym, zaś widniejące na fakturach jej dane adresowe były nieprawdziwe. Z kolei właściciel Przedsiębiorstwa D - K.S. w toku czynności sprawdzających podał, że nie przeprowadzał nigdy transakcji ze Spółką A, a wystawione faktury na sprzedaż jej paliw zostały sfałszowane. Kontrolujący stwierdził również, że nieistniejącym podmiotem jest Spółka E. W przypadku Spółek C i F ustalił natomiast na podstawie materiałów dowodowych otrzymanych z Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, że wystawione przez Nie faktury dokumentowały fikcyjną sprzedaż paliw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00