Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 marca 2010 r., sygn. I SA/Łd 1172/09

 

Dnia 17 marca 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędzia WSA Bożena Kasprzak Protokolant: Asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2010 roku sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowa wydania zaświadczenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 5 maja 2009 r. sygn. akt [...] Sąd Rejonowy w Ł. stwierdził, że spadek po W.K. zmarłym 25 listopada 1966 r. nabyli jego żona S. oraz syn L., zaś spadek po S.K. zmarłej 4 października 1979 r. nabył jej wnuczek P.

Wnioskiem z 15 czerwca 2009 r. P.K. wystąpił o wydanie zaświadczenia o wygaśnięciu obowiązku podatkowego z tytułu podatku od spadków i darowizn związanego z nabyciem przez niego praw do spadku po S.K.

Postanowieniem z [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ł., powołując się na art. 306c w zw. z art. 217 i art. 306b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zmianami, powoływana jako "o.p."), odmówił wydania zaświadczenia o żądanej treści. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji zauważył, że w dniu śmierci spadkodawczyni moment powstania obowiązku podatkowego regulowały przepisy ustawy z 19 grudnia 1975 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. nr 45, poz. 228). W szczególności zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy obowiązek ten powstawał przy nabyciu w drodze dziedziczenia z chwilą otwarcia spadku. Jednakże - jak zauważył organ podatkowy - art. 6 ust. 5 ustawy przewidywał, że obowiązek podatkowy powstawał na nowo, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem. Obowiązek ten powstawał wówczas z chwilą sporządzenia pisma, a jeżeli pismem takim było orzeczenie sądu - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Kwestie powstawania zobowiązań podatkowych regulowały z kolei przepisy dekretu z 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych. Obowiązujące wtedy przepisy nie łączyły powstania zobowiązania podatkowego z chwilą zaistnienia okoliczności, z którymi prawo łączyło powstanie obowiązku podatkowego. Art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn z 1975 r. stanowił bowiem, że wysokość podatku podlegała "ustaleniu". Dopiero ustalenie wysokości podatku w decyzji i doręczenie tej decyzji skutkowało powstaniem zobowiązania. Niezgłoszenie przez wnioskodawcę nabycia spadku po S.K. spowodowało, że decyzja taka nie została wydana, a co za tym idzie zobowiązanie podatkowe nie powstało i nie mogło się przedawnić. Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał następnie, że na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r., nr 142, poz. 1514 ze zmianami) obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstał na nowo z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu potwierdzającego fakt nabycia spadku przez stronę, tj. 26 maja 2009 r. Obowiązujące w tym dniu przepisy Ordynacji podatkowej i ustawy o podatku od spadków i darowizn z 1983 r. przewidywały, że zobowiązanie podatkowe powstaje z chwilą doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość. Mając na względzie powyższe ustalenia organ pierwszej instancji przyjął, że nie może potwierdzić faktu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia spadku po S.K., ponieważ obowiązek podatkowy nie przekształcił się tu jeszcze w zobowiązanie podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00