Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 marca 2010 r., sygn. III SA/Lu 477/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski,, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca),, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 23 marca 2010 r. sprawy ze skargi J. S. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] cofającą J. S. zezwolenie nr [...] na prowadzenie składu podatkowego o numerze [...] zlokalizowanego przy ul. O. w J.
Z motywów wskazanych przez Naczelnika Urzędu Celnego w L. wynikało, że decyzja z dnia [...] kwietnia 2009 r. o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie w/w składu podatkowego została wydana po ustaleniu, iż J. S. zalega z zapłatą podatków - akcyzowego (w kwocie [...]zł) oraz od towarów i usług (w wysokości [...]zł) - stanowiących dochody budżetu państwa.
Strona nie zgodziła się z powyższą decyzją organu I instancji.
W swoim odwołaniu podniosła, że istotnie wystąpiły opóźnienia w płatności podatku akcyzowego, ale nie mogły one stanowić podstawy do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, zwłaszcza, że zobowiązania były zawsze uregulowane z należnymi odsetkami, a zwłoka w realizacji zobowiązań wynikała z trudnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz możliwości świadczenia należności przez kontrahentów.
Odnosząc się do zarzutów odwołania, Dyrektor Izby Celnej wyjaśnił, że nie zasługuje ono na uwzględnienie z następujących względów.