Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 17 marca 2010 r., sygn. I SA/Go 400/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2010 r. sprawy ze skargi U.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca U.K. (zw. dalej: strona, skarżąca) złożyła skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej (zw. dalej: Dyrektor IS, organ odwoławczy, organ II instancji) z [...] maja 2009r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego (zw. dalej: Naczelnik UC; organ I instancji) z [...] grudnia 2008r. nr [...] wydanej w przedmiocie wartości celnej towaru.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu [...] czerwca 2006r. A.K. działający z upoważnienia skarżącej,

prowadzącej firmę A U.K. (zw. dalej: A ) zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy używany marki [...] nr nadwozia [...], pojemności silnika 2197cm3, rok produkcji 1996. Do zgłoszenia celnego przyjętego przez Oddział

Celny jako spełniający warunki określone w art.62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego strona załączyła między innymi rachunek z [...] czerwca 2006r. na kwotę 300CHF, dokument pojazdu oraz opinię techniczną nr [...] z [...] czerwca 2006r. określającą uszkodzenia pojazdu.

Korzystając z postanowień art.78 ust.1 i 2 rozporządzenia Rady EWG nr 2913/92

z dnia 12.10.1992r., ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WEL nr 302 z 19.10.1992r, ze zmianami - zw. dalej WKC) organ celny po zwolnieniu towaru dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego. W ramach prowadzonych czynności kontrolnych otrzymał od szwajcarskiej administracji celnej wynik weryfikacji - pismo

nr [...] z [...] listopada 2007r. Na jego podstawie ustalił, że strona przedstawiła nieautentyczny dokument transakcyjny firmy S, albowiem władze celne Szwajcarii uzyskały od właściciela firmy S - p. G.S. wzór umowy kupna-sprzedaży, którą posługuje się jego firma. Ponadto jej właściciel wyjaśnił, że nie wystawił ani nie podpisał tej umowy kupna - sprzedaży, że według niego pieczęć firmowa została podrobiona i że wiadomym mu jest, iż polscy nabywcy samochodów podrabiają zarówno pieczęcie jak i umowy czy rachunki, lub też nakłaniają sprzedawców do podania na rachunkach nieprawdziwych (zbyt niskich) cen.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00