Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 marca 2010 r., sygn. I SA/Bd 687/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska Protokolant: Asystent sędziego Agnieszka Kujawa po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 marca 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym na majątku podatnika oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. dokonał zabezpieczenia na majątku J. K. zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w przybliżonej wysokości [...] zł wraz z odsetkami za zwłokę w wysokości [...] zł przed wydaniem decyzji określającej wysokość tego zobowiązania. Organ wskazał, że zestawienie zaległości podatkowych z poziomem dochodów strony daje uzasadnioną obawę, że zobowiązanie to nie zostanie wykonane.

Od decyzji organu I instancji podatnik wniósł odwołanie. Zaskarżonej decyzji zarzucił błędne zastosowanie art. 33 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r.

w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, naruszenie art. 84 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ powołał przesłanki zabezpieczenia zobowiązania podatkowego przed terminem płatności określone w art. 33 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej i stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie Naczelnik Urzędu Celnego w B. podał powody, dla których należało zabezpieczyć należności na majątku podatnika.

Dyrektor Izby Celnej wskazał, że organ I instancji wielokrotnie wzywał podatnika do złożenia oświadczenia o nieruchomościach i prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, w szczególności do złożenia oświadczenia

o rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego oraz do wskazania innych informacji dotyczących sytuacji majątkowej, tj. łącznej wysokości obrotów środkami finansowymi dokonywanych przez przedsiębiorstwo w latach 2006-2008, ilości i wartości wszystkich nieuregulowanych i wymaganych należności od odbiorców oraz zobowiązań wobec dostawców na dzień 31 grudnia 2006 r., 31 grudnia 2007 r. oraz na dzień otrzymania wezwań. Strona do dnia wydania decyzji nie odpowiedziała na powyższe wezwania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00