Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 lutego 2010 r., sygn. III SA/Wa 1915/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2010 r. sprawy ze skargi B. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2009 r. B. G. (dalej jako "Skarżąca") złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat na fundusz remontowy z tytułu praw do lokalu użytkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Skarżąca jest członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej S. w W., posiada własnościowe prawo do lokalu użytkowego położonego przy ul. [...]; zaznaczyła, że jest właścicielem tego lokalu, nie najemcą. Skarżąca wskazała, że stosownie do przepisów prawa spółdzielczego spółdzielnia winna obciążać członków spółdzielni jedynie kosztami związanymi z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Tymczasem w fakturach, którymi Spółdzielnia obciąża Skarżącą, podatek VAT doliczany jest także do kwot przekazywanych na fundusz remontowy.

Skarżąca wniosła o interpretację prawną w przedmiocie zasadności naliczania VAT od funduszu remontowego oraz wskazanie podstaw prawnych naliczania bądź nienaliczania VAT od funduszu remontowego? Według Strony naliczanie podatku VAT do funduszu remontowego nie ma uzasadnienia w żadnych przepisach prawnych, nie ma takiej podstawy w przepisach dotyczących VAT. Fundusz remontowy nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani nie jest odpłatnym świadczeniem usług, gdyż jest to czynność wewnątrzzakładowa, która nie podlega opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00