Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 lutego 2010 r., sygn. II SA/Sz 1208/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Protokolant Krzysztof Chudy, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 lutego 2010r. przy udziale Prokuratora B. R. sprawy ze skargi J. F. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] nr [...], działając na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 993 z późn. zm.), odmówił wymeldowania J.F. z pobytu stałego z lokalu znajdującego się w [...] przy ul. [...]. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że podaniem z dnia [...] właścicielka lokalu S.F. zwróciła się o wymeldowanie wnuka J.F. podając, że wnuk od [...] nie zamieszkuje w tym lokalu i zabrał z niego wszystkie swoje rzeczy wyjeżdżając w celach zarobkowych do [...], gdzie mieszka i pracuje. Strona podniosła, że wnuk zamierza na stałe pozostać w [...] i kupił tam mieszkanie. Oświadczyła także, że nigdy nie ponosił kosztów utrzymania jej mieszkania, a przed wyjazdem za granicę mieszkał w nim ze swoją matką i siostrą, które opuściły to mieszkanie po uzyskaniu własnego lokum.

W piśmie z dnia [...] J.F. zaprzeczył, jakoby na stałe opuścił mieszkanie babci, chociaż potwierdził, że w nim aktualnie nie mieszka. Jednakże oświadczył, że pobyt w [...] ma charakter czasowy związany z wykonywaniem pracy zarobkowej i jako taki został zgłoszony przy wyjeździe z [...].

Żadna z przesłuchanych w sprawie osób (rodzice i siostra zainteresowanego, sąsiadka) nie potwierdziła, aby zainteresowany miał zamiar osiedlić się na stałe poza granicami kraju, a informacji o kupnie przez niego mieszkania za granicą nie potwierdzili jego bliscy. Organ ustalił, że ostatni pobyt zainteresowanego w przedmiotowym mieszkaniu miał miejsce na przełomie [...] i trwał około tygodnia. Ojciec i siostra J.F. potwierdzili, że jego rzeczy nadal są w mieszkaniu babci, a S.F. w toku rozprawy administracyjnej przyznała, że nie ma pełnej wiedzy na ten temat ponieważ nie zaglądała do miejsc, w których rzeczy wnuka były przechowywane. Analiza korespondencji dokonana przez organ pomiędzy wnioskodawczynią i jej synową, matką J.F., dotycząca rozliczeń finansowych za rok [...] wskazuje na to, że J.F. nie opuścił mieszkania babci, skoro wnioskodawczyni żądała uregulowania od jego matki należności za korzystanie z tego mieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00