Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. I SA/Op 551/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wójcik Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 lutego 2010 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca "A" Sp. z o.o. w O., obecnie "A" sp. z o.o. w O., w dniu 7 maja 1999 r. dokonała zgłoszenia celnego towaru o nazwie "X - lek" klasyfikując go do kodu 300450100 ze stawką celną obniżoną 0% i wniosła o objęcie go procedurą dopuszczenia do obrotu. Do zgłoszenia załączono m.in. specyfikację towarów, faktury handlowe, świadectwa pochodzenia EUR 1, deklarację wartości celnej, świadectwo rejestracji MZiOS.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu wszczął postępowanie celne na podstawie art. 83 § 1 w związku z art. 65 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75 poz. 802 ze zm.) - dalej jako: [K.cel]) przystępując do weryfikacji tego zgłoszenia w zakresie prawidłowości klasyfikacji towarowej.

Decyzją z dnia 1 czerwca 1999 r. Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu uznał zgłoszenie celne nr [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru przyjmując, że prawidłowym dla X jest kod PCN 210690980 ze stawką cła w wysokości 27,5% i określił kwotę długu celnego

Uzasadniając decyzję, organ w odniesieniu do sugerowanej przez stronę pozycji 3004 Taryfy celnej jako odpowiedniej do zaklasyfikowania X wyjaśnił, iż zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15.12.1998 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej - (Dz. U. Nr 158 poz. 1036) oraz uwag do tej pozycji zawartych w Wyjaśnieniach do Taryfy celnej (stanowiących załącznik do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17.09.1997 r.(Dz. U. Nr 76 poz. 715) - dalej jako: [Wyjaśnienia] pozycja ta nie obejmuje produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeśli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej czy poprawienia jego smaku, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego. )". Organ podkreślił przy tym, iż wprawdzie X został wpisany na listę leków (po uzyskaniu świadectwa rejestracyjnego Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej), jednakże sam fakt wpisania go do rejestru leków nie przesądza o możliwości taryfikacji tego produktu do działu 30 taryfy celnej, gdyż dla potrzeb taryfy celnej jest rozpatrywany jako kompletna dieta do żywienia niemowląt, a nie jako lek wspomagający tę dietę. Dlatego należało go wyłączyć z działu 30 Taryfy celnej i zaklasyfikować do pozycji 2106, obejmującej "przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione, ani nie włączone".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00