Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Wr 375/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak, , Protokolant Renata Sawińska, , po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w ramach linii regularnej [...] w W. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. [...] (słownie: [...]) złotych zwrotu kosztów postępowania; III. orzeka, że decyzja wymieniona w punkcie I nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. Starosta W. udzielił A. K. (zwanemu w dalszej części uzasadnienia "skarżącym") licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób, z okresem ważności do dnia [...] r.

W dniu [...]. skarżący wystąpił do Zarządu Dróg i Komunikacji w W. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów w krajowym transporcie drogowym w ramach regularnej linii A w W.. Do wniosku dołączono licencję na wykonywanie transportu drogowego, projekt rozkładu jazdy planowanej linii komunikacyjnej, schemat połączenia komunikacyjnego wraz z zaznaczonymi przystankami, zasady korzystania z przystanków, uzgodnione z ich właścicielami - Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Powiatu W. i Zarządem Dróg i Komunikacji w W., cennik opłat, zobowiązanie o umieszczeniu rozkładów jazdy oraz wykaz pojazdów przeznaczonych do obsługi linii. W toku postępowania, organ uzyskał również pozytywną opinię Federacji Konsumentów, odnośnie wydania wnioskowanego zezwolenia.

Po przeprowadzeniu postępowania, decyzją Nr [...]z dnia [...] Prezydent W. odmówił skarżącemu wydania wnioskowanego zezwolenia, wskazując w uzasadnieniu rozstrzygnięcia, że zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. 2007 nr 125 poz 874), odmawia się wydania zezwolenia jeżeli zostanie wykazane, że projektowana linia regularna stanowić będzie zagrożenie dla już istniejących linii regularnych, z wyjątkiem sytuacji, kiedy linie te są obsługiwane tylko przez jednego przewoźnika lub przez jedną grupę przewoźników. Prezydent wyjaśnił, że linia, na której skarżący planuje obsługiwać przewozy regularne, obsługiwana jest już przez dwóch przedsiębiorców - Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w W. oraz prywatnego przedsiębiorcę - L W . Organ podniósł, że w rozpoznawanej sprawie, zatwierdzenie wnioskowanego rozkładu jazdy będzie miało wpływ na realizację przewozów, które ze względu na przewozy wykonywane na tej samej linii przez innych przewoźników, będą odbywały się niepunktualnie. Dodatkowo, zdaniem organu, wydanie zezwolenia będzie miało wpływ na organizację istniejącej już komunikacji i przyczyni się do obniżenia wpływów innych przewoźników, w tym Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które i tak jest już deficytowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00