Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2010 r., sygn. V SA/Wa 1446/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Izabella Janson, Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Protokolant - Mariusz Dzierzęcki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia ... lipca 2009 r. nr ... w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP; I. Uchyla zaskarżoną decyzję; II. Zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na rzecz R. K. kwotę ... zł (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 14 sierpnia 2009 r. wniesionej przez R. K. jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] lipca 2009 r. o nr [...], wydana w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w następującym stanie faktycznym.
W dniu [...] stycznia 2008 r. R. K., urodzony [...] r. na [...] obywatel [...], wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się na terytorium RP na podstawie art. 52 Konstytucji RP.
Decyzją z [...] grudnia 2008 r. Wojewoda [...] odmówił stronie udzielenia żądanego zezwolenia.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w celu wykazania polskiego pochodzenia wnioskodawca załączył do akt m.in. swój akt urodzenia i akt małżeństwa, w których nie zamieszczono informacji o narodowości, jak również zaświadczenia wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości [...] - potwierdzające rejestrację jego urodzenia oraz rejestrację jego związku małżeńskiego, nie wskazujące jednakże na podstawie jakich dokumentów zostały wydane. Organ wskazał, że pismem z dnia [...] sierpnia 2008 r. Konsulat Generalny RP w [...] wyraził negatywną opinię na temat powyższych dokumentów, jak również że załączony akt urodzenia oraz akt małżeństwa nie zawierają informacji na temat narodowości strony. Dodał, iż wnioskodawca nie przedstawił dokumentów zawierających wpis dotyczący narodowości polskiej co najmniej jednego z rodziców lub dziadków albo dwojga pradziadków i że zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala na udokumentowanie polskiego pochodzenia w sposób nie budzący wątpliwości. Wyjaśnił też, że aplikujący nie wykazał swego związku z polskością poprzez pielęgnowanie języka polskiego i polskich tradycji i zwyczajów, a ponadto nie spełnia żadnej z przesłanek określonych w art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach [Dz.U. z 2003 r. Nr 128, poz. 1175 z późn. zm.].
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right