Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 stycznia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1900/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Borowiecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi T.-S. E. i D. R. Sp. j. z siedzibą w S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2009 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz skarżącej T.-S. E. i D. R. Sp. j. z siedzibą w S. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...] Główny Inspektor Transportu Drogowego - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 42 ust. 1, art. 87 ust. 1 oraz art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.) w zw. z lp. 4.1. załącznika do ustawy o transporcie drogowym, a także na podstawie § 3 ust. 1 oraz ust. 3-4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 5 czerwca 2009 r. w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 86, poz. 721), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez skarżącą spółkę T.-S. E. i D. R. Sp. j. z siedzibą w S. od decyzji Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 3.000 (trzy tysiące) złotych - utrzymał w mocy w/w decyzję organu I instancji.
Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 21 kwietnia 2009 r. zatrzymano do kontroli drogowej w miejscowości O. , ul. L., droga krajowej nr [...], pojazd członowy składający się z ciągnika siodłowego marki [...] o numerze rejestracyjnym [...] z naczepą o marki [...] o nr rej. [...] prowadzony przez W.B. , który wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy w imieniu skarżącej spółki. Kierowca okazał odcinek kontrolny karty opłaty drogowej o serii i nr [...] oraz przyklejoną na przedniej szybie pojazdu winietę o serii i nr [...]. Obie części miesięcznej karty opłaty przedziurkowane były w dniu 14 kwietnia 2009 r. W efekcie przeprowadzonej kontroli, której wyniki zostały umieszczone w protokole kontroli z dnia 21 kwietnia 2009 r. nr [...] oraz w protokole oględzin pojazdu z tej samej daty, organ I instancji stwierdził wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych.