Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Wa 1299/09

 Istotne jest wskazanie podmiotu, który jest nabywcą towarów jak też wskazanie podmiotu na którym, w związku z opisaną dostawą, spoczywa obowiązek podatkowy czy na Spółce w Polsce czy na jej oddziale w Hiszpanii.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Płusa, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 13 stycznia 2009 r. C. sp. z o.o. w W. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Przedstawiając zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji Skarżąca wyjaśniła, że Spółka, założona na terytorium Polski i zgodnie z polskim prawem, zamierza otworzyć oddział w Hiszpanii. Oddział będzie prowadził działalność gospodarczą, w takim samym zakresie jak Spółka z tym, że jego główną sferą działalności będzie sprzedaż detaliczna towarów (garnki, sztućce, naczynia kuchenne, pozostałe artykuły kuchenne). Nabywcami końcowymi towarów będą konsumenci w Polsce. Sprzedaż będzie odbywała się w ten sposób, że oddział Spółki zleci na zasadzie outsourcingu (umowa zlecenia, agencyjna, o współpracy lub inna) obsługę konsumentów w Polsce (prowadzenie prezentacji towarów i ich sprzedaż) innemu podmiotowi - spółce handlowej, działającej na podstawie prawa polskiego, która będzie podatnikiem VAT. Podmiot ten będzie działał w imieniu na rzecz oddziału w Hiszpanii. Sprzedawcą towarów będzie oddział w Hiszpanii. Umowy będą zawierane między oddziałem w Hiszpanii, a konsumentem w Polsce za pośrednictwem podmiotu outsoursującego. Konsument przy zakupie otrzyma fakturę lub rachunek wystawiony przez oddział w Hiszpanii. Dostawa towarów do nabywców końcowych będzie odbywała się z magazynów zlokalizowanych na terenie Polski, należących do podmiotu outsoursującego przez ten podmiot prowadzonych. Do magazynów w Polsce towar będzie dostarczany z Włoch (od producenta). Skarżąca wyjaśniła, że potencjalny kontrahent i główny dostawca Spółki, z którym prowadzi ona rozmowy, wymaga by sprzedaż towarów odbywała się przez oddział Spółki w Hiszpanii. W związku z powyższym Skarżąca zwróciła się z pytaniami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00