Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Po 913/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie NSA Stanisław Małek (spr.) WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi D. Sz. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego z upoważnienia Ministra Finansów do wydania interpretacji na rzecz skarżącego D. Sz. kwotę [...],- (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/ K.Nikodem /-/ M.Jaśniewicz /-/ S.Małek
Uzasadnienie
D. S. wniósł w dniu (...) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca nabył w 1990r. w drodze kupna grunt rolny do wykorzystania w celach rolniczych. Z uwagi na pobyt za granicą, użytkowany jest on dopiero od kilku lat jako łąka. Oprócz wymienionej nieruchomości wnioskodawca posiada również inne użytki rolne, wykorzystywane jako łąki i pastwiska. Jest objęty ubezpieczeniem w KRUS.
Uchwałą rady gminy z (...) 2008r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określono przeznaczenie dla powyższej nieruchomości - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. W wyniku tego na wymienionej nieruchomości wyodrębniono 128 działek. Wnioskodawca zamierza zbyć część działek (dotychczas sprzedał dwie działki).
Ponadto zainteresowany nigdy nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie RP. Prowadzi natomiast działalność w Rosji w zakresie handlu urządzeniami gastronomicznymi.
W związku z powyższym wnioskodawca przedstawił następujące pytanie: czy w opisanym stanie faktycznym powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działek.
Zainteresowany, przytaczając m. in. treść przepisów art. 15 ust. 1, ust. 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), wskazał, iż nie jest działalnością handlową (gospodarczą) sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży. Za taką działalność nie można przy tym uznać nawet kilkukrotnej sprzedaży przedmiotów z majątku prywatnego, jeśli nie są one związane z działalnością gospodarczą. Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z podatnikiem konieczne jest ustalenie, iż nieruchomość nabyto nie na potrzeby własne, ale w celu dalszej odsprzedaży.