Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Po 927/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2010r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, marzec 2005r. oddala skargę /-/M. Bejgerowska /-/K. Pawlicki /-/M. Skwierzyńska
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P., określił "A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za następujące miesiące 2005 r.: styczeń w wysokości [...], luty w wysokości [...] oraz marzec w wysokości [...].
W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego w zakresie prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług w 2005 r. ustalono, że Spółka "A" zawyżyła za miesiące: od stycznia do marca 2005 r. podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych w 2005 r. przez "B" M. C. z siedzibą w G., tj.: faktura VAT nr [...] z dnia 19 stycznia 2005 r. - wartość netto [...], VAT [...], faktura VAT nr [...] z dnia 02 lutego 2005 r. - wartość netto [...], VAT [...]; faktura VAT nr [...] z dnia 16 lutego 2005 r. - wartość netto [...], VAT [...], faktura VAT nr [...] z dnia 02 marca 2005 r. - wartość netto [...], VAT [...], faktura VAT nr [...] z dnia 31 marca 2005 r. wartość netto [...], podatek VAT [...].
Wystawca faktur - "B" M. C. z siedzibą w G. poddany był odrębnym czynnościom kontrolnym, podczas których zebrano dowody świadczące o fikcyjnym obrocie olejem napędowym. W oparciu o uzyskane materiały (wyciągi z dokumentów i kserokopie pism) ustalono m. in., że M. C., został wykreślony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z rejestru podatników podatku od towarów i usług - z dniem 1 kwietnia 2004 r., co oznacza, że od tego dnia był podmiotem nieuprawnionym do wystawiania faktur. Nadto, na podstawie zebranych dowodów, w tym ustaleń zawartych w wynikach kontroli "B" M. C., sporządzonych przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. oraz materiałów udostępnionych przez Centralne Biuro Śledcze w B. w celu wykorzystania ich w prowadzonej kontroli ustalono, iż M. C. nie posiadał koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz dowodów zakupu towaru, tj. faktur zakupu VAT, potwierdzających dokonywanie zakupów oleju napędowego. Cała sprzedaż oleju napędowego przedsiębiorstwa "B" była sprzedażą fikcyjną, polegającą na wystawianiu faktur bez wydania towaru. Za wystawione faktury VAT, dokumentujące fikcyjną sprzedaż oleju napędowego M. C. pobierał wynagrodzenie w wysokości kilku groszy za litr oleju, wypisanego na fakturze.