Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Lu 653/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Stażysta Magdalena Markowska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi Spółki A w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów z terenu nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Burmistrz nakazał "E. - H. T. E.'''' spółce z o.o. usunięcie z nieruchomości położonej przy ulicy C. 20 i F. 6 w R. F. złożonych tam odpadów niebezpiecznych w postaci szlamów z innych niż biologiczne oczyszczanie ścieków oznaczonych kodem 19 08 13. W uzasadnieniu podano, że w trakcie kontroli przeprowadzonej przez Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w C. stwierdzono, że spółka E. H. T. E. z siedzibą w C. M. na nieruchomościach przy ul. C. 20 i F. 6 w R. F. magazynuje przekazane jej przez Fabrykę E. Z. N. M. w L. szlamy o kodzie 19 08 13*, w ilości 737,8 Mg, na które nie posiada żadnych decyzji właściwych miejscowo organów ochrony środowiska zezwalających na wytwarzanie bądź gospodarowanie odpadami w tych obiektach.

Organ podkreślił, że zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (jedn. tekst Dz. U. z 2007 r., Nr 39, poz. 251 ze zm.). "wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsc nie przeznaczonych do ich składowania lub magazynowania, wskazując sposób wykonania decyzji".

W załączniku Nr 6 do wskazanej wyżej ustawy, składowanie odpadów wymieniono wśród dopuszczalnych form unieszkodliwiania odpadów, natomiast w art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy ustalono, że magazynowaniem odpadów jest ich czasowe przetrzymywanie lub gromadzenie przed transportem, odzyskiem lub unieszkodliwieniem. Wyznaczenie miejsca magazynowania odpadów dokonuje się natomiast w decyzjach o jakich mowa jest w art. 63 ust. 6 ustawy. Organ podkreślił, że wprawdzie spółka dysponuje decyzją Wojewody z dnia [...] zmienionej następnie decyzją Wojewody z dnia [...], decyzją Wojewody z dnia [...] oraz decyzją Wojewody z dnia [...], dotyczącą zezwolenia na odzysk odpadów z uwzględnieniem zbierania i transportu, to jednak decyzje te nie obejmują szlamów oznaczonych kodem 19 08 13*. Oznacza to, że spółka E. H. T. E. nie jest uprawniona do prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z odzyskiem, unieszkodliwianiem, transportem i zbieraniem tego rodzaju odpadów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00