Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Kr 1348/09

 

Sygn. akt I SA/Kr 1348/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 stycznia 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędzia: WSA Inga Gołowska (spr.), Sędzia: WSA Ewa Michna, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2010 r., sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. w K., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 8 czerwca 2009 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług;, I. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację, II. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonywana, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 200 zł.(dwieście złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 16 marca 2009r. wnioskodawca firma "T" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w K. złożyła do Ministra Finansów (organ upoważniony- Dyrektor Izby Skarbowej) wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Przeważająca dziedzina działalności gospodarczej "T" Spółki z o.o. jest sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna akcesoriów do nich. Z tytułu wymienionej działalności sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT. W roku 2004 (i w latach następnych) "T" Sp. z o.o. oraz przejęta przez nią w dniu w dniu 05 listopada 2007r. poprzez inkorporację "T." Spółka z o.o. używały ( i nadal częściowo używają) do realizacji bieżącej działalności gospodarczej takie rodzaje samochodów, które w świetle ustawy z 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym były zaliczane do kategorii samochodów ciężarowych. Samochody te w kontekście zapisów ustawy z 11 marca 2004r. utraciły status samochodów ciężarowych przez co przy ich zakupie i przy zakupie paliwa do nich spółka utraciła prawo do pełnego odliczania VAT naliczonego. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wydając wyrok z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 "M" Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej uznał, że przepisy wprowadzone ustawą z kwietnia 2004r. ograniczające prawo do obniżenia podatku VAT przy zakupie paliwa do tych pojazdów jak również przy zakupie usług najmu i leasingu tych pojazdów oraz samych pojazdów są niezgodne z treścią art. 176 Dyrektywy 2006/112/ WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. gdyż naruszają klauzulę stałości czyli zakaz ograniczania prawa do odliczania VAT po wejściu Polski do UE. "T." Sp. z o.o. zamierza wystąpić o zwrot podatku naliczonego VAT (wraz z odsetkami) nadpłaconego w wyniku błędów w ustawie o podatku od towarów i usług, która obowiązywała od dnia 01 maja 2004r. wnioskiem o zwrot podatku VAT nadpłaconego pod presją nakazów ustawy podatkowej (a zatem nie z własnej winy) spółka zamierza również objąć rok 2004r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00