Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 stycznia 2010 r., sygn. II SA/Gd 472/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi E. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia w sprawie stwierdzenia utraty nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

E. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 czerwca 2009r. Nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Starosty Powiatu z dnia 30 marca 2009r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia żądanej treści. Z uzasadnienia skargi wynika, iż skarżący domaga się uchylenia postanowienia Kolegium.

Z uzasadnienia postanowienia zaskarżonego postanowienia wynika następujący stan faktyczny i prawny ustalony przez Kolegium:

Starosta Powiatu postanowieniem z dnia 30 marca 2009r. Nr [...] odmówił wydania E. K. zaświadczenia w przedmiocie stwierdzenia utraty nieruchomości położonej w D. oznaczonej numerami [...] i [...]. Postanowienie powyższe zaskarżone zostało przez E. K., który wskazał, że nieruchomość została przez niego utracona bezpośrednio po powrocie z deportacji hitlerowskiej. Opisał, że nieruchomość była użytkowana przez Skarb Państwa, zaś skarżący wraz z żoną musiał ponosić opłaty związane z gruntem. Wskazał, że w 1959 r. na podstawie "dekretów bierutowskich" nieruchomości zostały znacjonalizowane. Stwierdził, że teren szpitala stanowi mienie spadkobierców po J. K., do których zalicza się także skarżący. Stwierdził także, że występując do Sądu cywilnego musi mieć dokumenty dotyczące spornego gruntu lub zaświadczenia o zaistniałych faktach. Podał, iż odbierając grunt Skarb Państwa w niczym nie potwierdził odjęcia własności więc nie ma z czym wystąpić do sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00