Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1615/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi M. B. i J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2007r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...]r. nr [...], II. orzeka, że decyzje uchylone w pkt I nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżących kwotę 200 (dwieście) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. B. i J. B. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...], uchylającą wydaną po wznowieniu postępowania decyzję Dyrektora Izby Skarbowej nr [...] z dnia [...] r. i orzekającą o utrzymaniu w mocy decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...] r. nr [...].

W dniu 11.10.2007 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego [...] wniosek spółki cywilnej A o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiąc sierpień 2007 r. w wysokości 14.093.-zł. Do wniosku dołączono korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec i sierpień 2007 r. Z wyjaśnień dołączonych do korekty wynikało, że w powyższych miesiącach s.c. A dokonała eksportu, jednakże nie posiadała wówczas dokumentów uprawniających do zastosowania stawki preferencyjnej w wysokości 0%, wobec czego transakcja w złożonych deklaracjach pierwotnych za wskazane wyżej miesiące opodatkowana została wg stawki 22% podatku VAT. Korekta pierwotnego rozliczenia nastąpiła zatem po otrzymaniu dokumentów, w wyniku czego powstała, zdaniem wspólników, nadpłata w podatku od towarów i usług.

Decyzją nr [...] z dnia [...] r. Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] odmówił stwierdzenia nadpłaty w przedmiotowej wysokości. Organ podatkowy wskazał na złożone w dniu 12.09.2007 r., zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (VAT-Z) określających datę zaprzestania na dzień 31.08.2007 r., oraz złożoną przez wspólników informację o rozwiązaniu spółki - i powołując się na art. 81 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz 64 ze zm. - dalej: o.p.) w związku z art. 15 ustawy z dnia 31.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: uptu), uznał korektę za prawnie nieskuteczną jako złożoną przez nieistniejący podmiot.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00