Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wr 657/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant aplikant radcowski Adam Małycha po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi W S na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie zatrzymania prawa jazdy I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem nr [...] z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L - działając na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) stwierdziło, że odwołanie W S (zwanego dalej skarżącym) z dnia [...] r. od decyzji Starosty G Nr [...] z dnia [...] r. w sprawie zatrzymania prawa jazdy i skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami zostało wniesione z uchybieniem terminu przewidzianego do jego wniesienia w art. 129 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
W uzasadnieniu orzeczenia przytoczono, że opisaną decyzją Starosta G orzekł o zatrzymaniu skarżącemu prawa jazdy kat. A,B i skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie posiadanych kwalifikacji. Decyzja ta zawierała pouczenie o określonym w art. 129 § 2 k.p.a. prawie wniesienia odwołania w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Rozstrzygnięcie zostało doręczone dorosłemu domownikowi - zięciowi strony - K S w dniu [...] roku, co poświadcza zwrotne potwierdzenie odbioru. Taki sposób doręczenia przewiduje art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego stanowiąc, że w przypadku nieobecności adresata pisma doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi (...).