Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1566/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędzia WSA Michał Sowiński, Protokolant Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Gruntowej P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia prawa własności działek uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] czerwca 2009r. Nr [...] w sprawie odmowy ustalenia, że działki oznaczone w ewidencji gruntów numerami: [...], [...], [...] i [...] o pow. [...] ha (obr. [...]) oraz nr nr [...] i [...] o pow. [...] ha (obr. [...]) położone w P. stanowią własność Wspólnoty Gruntowej P.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wywodził, iż instytucja stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej jest instytucją nadzwyczajną, stanowiącą odstępstwo od jednej z kardynalnych zasad postępowania administracyjnego, tj. zasady trwałości decyzji administracyjnej określonej w przepisie art. 16 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).

W piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się, że instytucję stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej można również zastosować do decyzji nieostatecznych i to zarówno z urzędu jak i na wniosek strony, byleby strona wyraźnie wskazywała na wybór trybu nadzwyczajnego. W sytuacji jednak, gdy zostanie wniesione odwołanie, w trakcie postępowania odwoławczego organ odwoławczy nie może orzekać na podstawie art. 156 Kpa.

Organ stwierdził, że wobec powyższego postanowił rozpatrzyć przedmiotową sprawę w trybie odwoławczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00