Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 934/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka Sędziowie: WSA Gabriela Nowak WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Ewa Nieora po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skarg [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. - syndyka masy upadłości [...] w likwidacji z siedzibą w W. oraz Składnicy [...] z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Wojewody [....] na rzecz [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. - syndyka masy upadłości [...] w likwidacji z siedzibą w W. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 4. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Składnicy [...] z siedzibą w W. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] maja 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołań Składnicy [...] z/s w W. oraz [...] Sp. z o.o. syndyka masy upadłości [...] w W., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia wygaśnięcia z dniem [...] grudnia 1975 r. decyzji Prezydium Rady Narodowej W. z dnia [...] grudnia 1966 r. nr [...] w części dotyczącej oddania w użytkowanie przedsiębiorstwu państwowemu [...] z siedzibą w W. części zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w W. przy ul. [...] (obecnie działka nr [...]).

Z akt sprawy oraz uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] z siedzibą w W. i Składnicy [...] z siedzibą w W., utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] kwietnia 2005 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia wygaśnięcia z dniem [...] grudnia 1975 r. decyzji Prezydium Rady Narodowej Miasta W. z dnia [...] grudnia 1966 r. nr [...], w części dotyczącej oddania w użytkowanie Przedsiębiorstwu Państwowemu [...] z siedzibą w W. części zabudowanej nieruchomości położonej w W. przy ul. [...]. Od tej decyzji skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wnieśli [...] z siedzibą w W. oraz Składnica [...] z siedzibą w W. Po rozpatrzeniu złożonych skarg Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 września 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 203/06 uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] kwietnia 2005 r. W uzasadnieniu wydanego orzeczenia Sąd wskazał na brak w aktach sprawy dokumentów, na podstawie których możliwe byłoby ustalenie aktualnego stanu prawnego przedmiotowej działki nr [...], w tym ustalenie jej prawnego i faktycznego użytkownika. Z akt sprawy nie wynika, w jaki sposób zostały ostatecznie zakończone postępowania o uwłaszczenie m.in. sporną działką. Przede wszystkim zaś w aktach spraw brak jest dokumentów (uchwał), na treść których organy powołały się w uzasadnieniu swoich decyzji oraz formułowały w oparciu o te dokumenty wnioski o charakterze prawnym. Sąd stwierdził, iż organ odwoławczy poczynił wadliwe ustalenia co do stanu faktycznego sprawy, które nie znajdują żadnego potwierdzenia w zebranym w sprawie materiale dowodowym. W tej sytuacji Sądu stanął na stanowisku, że kontrolowane postępowanie administracyjne nie wyjaśniło powstałych w jego trakcie wątpliwości, co oznacza, że organy rozpatrujące sprawę nie zebrały całego materiału dowodowego i nie wyjaśniły dokładnie przedmiotowej sprawy. Sąd uznał zatem, że zapadłe decyzje wydane zostały z naruszeniem przepisów art. 7 i 77 § 1 oraz 80 kpa, które to naruszenie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ powinien był zdaniem Sądu zebrać i przeanalizować całość dostępnych dokumentów i ewentualnie przeprowadzić inne dowody, które pozwolą na właściwą ocenę zasadności całego wniosku skarżących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00