Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. V SA/Wa 1300/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Krajewska, Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.), Sędzia WSA Joanna Zabłocka, Protokolant Agnieszka Groszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi K. Sp. z o.o. w R. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty refundacji wywozowej; oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez K. Sp. z o.o. w R. jest decyzja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] czerwca 2009r. Nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Prezesa Agencji Rynku Rolnego z Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2009 roku odmawiającą wypłaty skarżącej Spółce refundacji wywozowej do wniosku WPR1 o nr [...] z dnia [...] czerwca 2008 roku.

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:

W dniu [...].06.2008 r. do Agencji Rynku Rolnego wpłynął wniosek spółki "K." Sp. z o.o., zwanej dalej "Przedsiębiorcą", WPR1 o nr [...] (nr [...]z dnia [...].06.2008 r.) o wypłatę refundacji do wywozu [...] kg towaru o kodzie ERN 0203 21 10 9000 dokonanego w związku z uzyskanym pozwoleniem [...] z dnia [...].04.2008 r.

Pismem z dnia 19.09.2008 r. przedsiębiorca został poinformowany, że do ARR nie wpłynęła karta kontrolna T5 dotycząca ww. wysyłki. W piśmie wskazano również, że w przypadku zaginięcia oryginału karty kontrolnej T5, przedsiębiorca może wystąpić o wydanie duplikatu karty T5 ( przy czym decyzję o wystawieniu duplikatu podejmuje urząd celny zgłoszenia, zaś potwierdzenia sekcji J duplikatu - urząd celny wyprowadzenia ) lub zaświadczenia wystawionego przez urząd celny wyprowadzenia, potwierdzającego wywóz towaru poza obszar celny UE. Wskazano, że przedstawienie jednego z wymienionych dokumentów pozwoliłoby na rozliczenie pozwolenia i naliczenie refundacji wywozowej.

W trakcie postępowania przedsiębiorca przesłał do ARR zaświadczenie Nr [...] z dnia [...].11.2008 r. Naczelnika Urzędu Celnego w K. (urzędu celnego zgłoszenia) dotyczące wyprowadzenia towaru objętego zgłoszeniem celnym SAD nr [...] poza obszar celny Wspólnoty w dniu [...].06.2008 r. oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia [...].12.2008 r. o sprostowaniu z urzędu omyłki pisarskiej w ww. zaświadczeniu. Przedsiębiorca przekazał do ARR również białoruską deklarację importową [...] z dnia [...].06.2008 r. dotyczącą wysyłki towaru oraz korespondencję z Naczelnikiem Urzędu Celnego w B., w której wskazano, że w dniu [...].06.2008 r., w chwili odprawy celnej kierowca nie przedstawił karty kontrolnej T5, co spowodowało, że towar nie został poddany kontroli celnej przy wywozie produktów rolnych kwalifikujących się do objęcia refundacjami. Pismem z 15.12.2008 r. ARR poinformował przedsiębiorcę, że przedstawione przez niego zaświadczenie Naczelnika Urzędu Celnego w K. nr [...] może stanowić jedynie podstawę do zwolnienia zabezpieczenia pozwolenia, nie stanowi jednak podstawy naliczenia i wypłaty refundacji wywozowej. Wskazano, że w celu naliczenia i wypłaty refundacji przedsiębiorca powinien dostarczyć duplikat karty T5 lub zaświadczenie wystawione przez urząd celny wyprowadzenia, zawierające numer i urząd celny wystawienia tego egzemplarza T5, jak również datę opuszczenia przez produkt obszaru celnego Wspólnoty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00