Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. VII SA/Wa 1678/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Ostrowska, , Sędzia WSA Daria Gawlak - Nowakowska, Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), Protokolant Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi S. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala

Uzasadnienie

Sygnatura akt VII SA/Wa 1678/09

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] lipca 2009r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] po rozpatrzeniu odwołania S. R. -- utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K.. z dnia [...].06.2009r., stwierdzającą z urzędu nieważność decyzji Burmistrza Miasta M. z dnia [...] lipca 2003r. znak [...], wydanej na podstawie art. 49 w związku z art. 55 ust. 2 pkt. 1 Prawa budowlanego z 1994r. i udzielającej pozwolenia na użytkowanie czterosegmentowej hali produkcyjnej na działce nr [...] dobudowanej do budynku usługowo-produkcyjnego znajdującego się na działce nr ewid. [...], zadaszenia toru wyciągarki/suwnicy na działce nr ewid. [...] dobudowanego do budynku usługowo-produkcyjnego na tej działce i budynku portierni na działce nr [...], położonych w M. przy ul. S. [...].

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:

WINB w K. decyzją z dnia [...].06.2009r., stwierdził z urzędu nieważność decyzji Burmistrza Miasta M. z dnia [...].O7.2003r., wydanej na podstawie art. 49 w związku z art. 55 ust. 2 pkt. 1 Prawa budowlanego z 1994r. i udzielającej pozwolenia na użytkowanie samowolnie wybudowanych ww. obiektów. S. R. złożył odwołanie od w/w decyzji.

Organ odwoławczy rozpoznając odwołanie wskazał, że zgodnie z zasadą ogólną trwałości decyzji ostatecznych, wyrażoną w art. 16 § 1 kpa, decyzje ostateczne obowiązują tak długo, dopóki nie zostaną uchylone lub zmienione przez nową decyzję, co może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kpa. Są to sytuacje nadzwyczajne, enumeratywnie wymienione w przepisach prawnych. Zasada ogólna trwałości decyzji ostatecznych jest jedną z fundamentalnych zasad całego systemu postępowania, zapewniającą pewność i stabilność obrotu prawnego. Dlatego korzystanie z prawem przewidzianych możliwości wzruszenia decyzji ostatecznych, powinno mieć miejsce w sytuacjach wyjątkowych i prawnie uzasadnionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00