Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Wa 1570/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Bronisław Szydło, WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Protokolant Mateusz Rogala, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Ministra Obrony Narodowej na rzecz T. K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., po rozpoznaniu wniosku [...] T. K. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją tego Ministra z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] stwierdzającą zwolnienie T. K. z zawodowej służby wojskowej wskutek niezłożenia oświadczenia lustracyjnego w nakazanym przepisami prawa terminie, zmienił termin zwolnienia z zawodowej służby wojskowej na dzień 14 lipca 2008 r., w pozostałej zaś części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Minister Obrony Narodowej podniósł, iż [...] T. K. pełnił zawodową służbę wojskową do dnia 14 lipca 2008 r., ostatnio na stanowisku [...].

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 176, poz. 1242), z dniem wejścia w życie tej ustawy żołnierze zawodowi urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r., zajmujący stanowiska służbowe o stopniach etatowych pułkowników (komandorów) i generałów (admirałów) oraz zajmujący stanowiska służbowe komendantów wojskowych komend uzupełnień oraz ich zastępców, mieli obowiązek złożenia Ministrowi Obrony Narodowej oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., w terminie miesiąca od dnia powiadomienia o obowiązku przedłożenia oświadczenia. [...] K. obowiązkowi temu podlegał, gdyż urodził się [...] i pełnił zawodową służbę wojskową na stanowisku służbowym o stopniu etatowym pułkownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00