Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Wa 1566/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska (spr.) Sędzia WSA Anna Mierzejewska Sędzia WSA Janusz Walawski Protokolant Agnieszka Bieniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia specjalnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] marca 2009 r. nr [...], którą odmówił przyznania K. K. renty specjalnej.

W uzasadnieniu organ wskazał, że K. K. wystąpił z wnioskiem o przyznanie mu emerytury specjalnej w wysokości 4000 zł, motywując to swoją czynną walką o niepodległą Polskę. Wnioskodawca podał, iż w latach 70-tych angażował się w ruch niepodległościowy, był współorganizatorem organizacji [...]. W 1981 r. był organizatorem strajku 260 rolników okupujących budynek Urzędu Gminy w [...] oraz współorganizatorem Krajowego Strajku Rolników w [...]. Od 1981 r. pełnił funkcję przewodniczącego współdziałania NSZZ "Solidarność" i NSZZ RI "Solidarność" na terenie województwa [...]. W 1991 r. został członkiem i pełnomocnikiem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Chłopów Internowanych, Represjonowanych i Prześladowanych. Obecnie jest wiceprzewodniczącym Sądu Koleżeńskiego przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych Oddziału Wojewódzkiego w [...]. W czerwcu 1981 r. został zwolniony z pracy i uznany za wroga politycznego, co spowodowało, iż nadal nie może uzyskać zatrudnienia pomimo posiadanego wykształcenia. Pracował jedynie w okresie stanu wojennego. Z powodu problemów z zatrudnieniem, w 1991 r. odeszła od niego żona. Od tamtej pory samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe. W latach dziewięćdziesiątych opiekował się matką, inwalidką I grupy, byłym żołnierzem AK. Jego ojciec, również żołnierz AK, w 1945 r. został zabity przez NKWD i UB, w jego i matki obecności. W grudniu 1981 r. SB podjęła decyzję o jego deportowaniu. Do marca 1983 r. był przetrzymywany w areszcie domowym. W późniejszym okresie pracując czasowo w [...] prowadził działalność opozycyjną. Wskazał też, że posiada zaświadczenie IPN Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, iż jest osobą pokrzywdzoną. W 1995 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2001 r. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Pamiątkowym "Semper Fidelis", w uznaniu wybitnych zasług dla realizacji zadań i celów Związku Solidarności Polskich Kombatantów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00