Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Sz 841/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.), Sędzia WSA Anna Sokołowska, Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. L. na dokonaną przez Zarząd Województwa ocenę projektu nr [...] zgłoszonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżący Z.L., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą "K", złożył wniosek o dofinansowanie pod nazwą "zastosowania innowacyjności przez rewitalizację zabudowy szachulcowej w [...] w oparciu o Dyrektywę Unijną 2002/91/EC związaną z ochroną środowiska pod usługi "K" w ramach poddziałania 1.1.3.

Powyższy wniosek został odrzucony z powodu nie spełnienia kryteriów dopuszczających - zgodności projektu z wymogami prawa z uwagi na brak decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, co zostało stwierdzone w ramach oceny środowiskowej prowadzonej przez Zespół do spraw oceny środowiskowej Komisji Oceniającej Projekt.

Skarżący złożył protest, w którym stwierdził, iż jego zdaniem przedsięwzięcie nie jest wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów, ponieważ rozporządzenie to wymienia w § 3 ust. 1 pkt 49 ośrodki wypoczynkowe lub hotele umożliwiające pobyt nie mniej niż 100 osób, poza obszarami miejskimi wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Podkreślił, że wydanie decyzji środowiskowej było niedopuszczalne bowiem w chwili złożenia wniosku dla jego przedsięwzięcia wydane było już pozwolenie na budowę w związku z czym niemożliwe było przeprowadzenie postępowania w sprawie decyzji środowiskowej. Zdaniem skarżącego gdyby przedsięwzięcie wymagało decyzji środowiskowej to starosta nie wydałby pozwolenia na budowę przedsięwzięcia. W ocenie skarżącego o tym, że przedsięwzięcie nie jest wymienione w załącznikach do Dyrektywy Rady nr 85/337/EWG z 27 czerwca 1985r. (zwanej dyrektywą 85/337) przekonuje fakt, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności z 2007r. główna działalność planowanego obiektu zaliczona jest do kategorii 55.20Z, czyli obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, a nie do kategorii 55.10Z, czyli hotele i podobne obiekty zakwaterowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00