Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Sz 778/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi S.W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

S. W. w dniu 2 kwietnia 2009 r. wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku podatniczka wskazała, iż posiada małą elektrownię wodną i obecnie z działalności prowadzonej na własne nazwisko, odprowadza do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek od przychodów. Przychody pochodzą wyłącznie ze sprzedaży energii elektrycznej. Kwota miesięcznego przychodu składa się z dwóch składników:

- pierwsza kwota pochodzi ze sprzedaży energii elektrycznej wprowadzonej do sieci,

- druga kwota pochodzi ze sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectwa pochodzenia wyprodukowanej energii elektrycznej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego podatniczka przedstawiła pytanie: "czy prawidłowo odprowadza zryczałtowany podatek wg stawki 5,5% od kwoty przychodu obydwu składników? Jeżeli zaś kwoty ze sprzedaży praw majątkowych nie można zaliczyć do przychodu z działalności gospodarczej, to czy spółka dla której wnioskodawca sprzedawał prawa majątkowe nie powinna pobierać zaliczki na poczet podatku dochodowego i w związku z tym, czy nie powinna wystawić wnioskodawcy PIT-11, aby mógł rozliczyć się na PIT-37?".

Zdaniem podatniczki, prawidłowo odprowadza zryczałtowany podatek 5,5% od obu składników przychodu, gdyż cena za energię ekologiczną, jaką wytwarza, jest sumą obu składników (sprzedaż energii i praw majątkowych), która w całości stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Podatniczka dodała, że Energia S.A. kupuje od niej prawa majątkowe, i że nie otrzymuje informacji o przychodach związanych ze sprzedażą tych praw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00