Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Łd 611/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Lubiński Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda /spr./ Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi M.U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za zaległości tej spółki w podatku od towarów i usług za listopad 2005 r., marzec - listopad 2006 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. na rzecz adwokata J.P. prowadzącego Kancelarię Indywidualną w Ł. przy ul. P. 287/5 kwotę 1.200 (tysiąc dwieście) złotych plus należny podatek od towarów i usług tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu, 3. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Ł., podjętą na podstawie art. 107 § 1 i § 2 pkt 2, art. 108 § 1, art. 109, art. 116 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zwanej dalej O.p., decyzją z dnia [...] r. Nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego Ł.-G. z dnia [...] r. nr [...] orzekającą o odpowiedzialności M. U. jako członka zarządu Spółki z o.o. "A" w Ł., za zaległości tej Spółki w podatku od towarów i usług za listopad 2005 r. oraz miesiące od marca do listopada 2006 r., w łącznej wysokości 3.783 zł wraz z odsetkami za zwłokę od tych zaległości, w wysokości 1.068 zł oraz za koszty egzekucyjne w łącznej kwocie 231,40zł.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Dyrektor Izby Skarbowej podał, że M. U. w odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji zarzucił, że w okresie, w którym powstały zaległości Spółki, za które obciążony został odpowiedzialnością jako osoba trzecia, przebywał w areszcie śledczym, zaś wystawione w tym okresie faktury VAT i deklaracje podatkowe VAT-7 były sporządzane przez nieznaną osobę i w tym zakresie prowadzone było śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Ł. - G., które wobec niewykrycia sprawcy, zostało umorzone. Zdaniem strony, skoro przebywał w areszcie i nie ustalono osoby, która sporządzała faktury i deklaracje VAT-7, to nie może być na niego przeniesiona odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania Spółki, a potwierdzeniem tego miały być załączone do odwołania dokumenty, w tym m.in. kserokopie decyzji umarzających postępowania w sprawach odpowiedzialności M. U. jako członka Spółki za zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych oraz kserokopię pisma B. U. - ojca strony z dnia 7 października 2005 r. informujące Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Ł. o aresztowaniu syna.