Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Kr 1532/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Małgorzata Brachel- Ziaja (spr.) Sędziowie: NSA Jan Zimmermann WSA Mariusz Kotulski Protokolant: Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi W. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 24 lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji; skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją nr [....] z dnia 13 maja 1996 r., znak: [....] Dyrektora Wydziału Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta K. , wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta K. nakazano W.J. rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku mieszkalnego na działce nr [....] obr. [....] przy ul. [....] w K. oraz uporządkowanie terenu po wykonaniu robót rozbiórkowych. Jednocześnie ze względu na ważny interes strony odroczono wykonanie decyzji i zezwolono na wykorzystanie budynku jako mieszkalnego do czasu zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta K. , lecz nie dłużej niż 5 lat, tj. do 30 grudnia 2001 r.

Wskazana decyzja została wydana po rozpatrzeniu wniosku W.J. o zalegalizowanie inwestycji złożonego w dniu [....] 1995 r. Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z przepisami nowej ustawy Prawo budowlane, budynki ukończone przed dniem 1 stycznia 1995 r. mogą zostać zalegalizowane. Do wniosku dołączono oświadczenie inspektora nadzoru - J.F. , a także orzeczenie techniczne konstrukcyjno - budowlane wskazujące, iż budynek został całkowicie wybudowany w 1991 r. Nakazując rozbiórkę budynku mieszkalnego Wydział Nadzoru Budowlanego UMK wskazał, że z uwagi na fakt, iż roboty budowlane zostały zakończone przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w przypadku tej inwestycji nie można zastosować art. 48 powyższej ustawy. Ustalono również, że powyższa działka znajdowała się w chwili budowy w strefie ochronnej [....] na terenie przeznaczonym zgodnie z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonym Uchwałą nr XXXVII/229/88 Rady Narodowej Miasta K. z dnia 25 kwietnia 1988 r. na "usługi kultury" (A3.13.014.UK). Niezgodność z miejscowym planem, zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. 1974, nr 38, poz. 229 z późn. zm.), powodowała konieczność nakazania rozbiórki budynku. W decyzji odroczono jej wykonanie do czasu zmiany planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego, lecz nie dłużej niż na 5 lat, tj. do dnia 30 grudnia 2001r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00