Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. I SA/Wa 1405/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie WSA Iwona Kosińska WSA Mirosław Gdesz Protokolant Ewa Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi M.R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2009 r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. postanowieniem z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...], działając na podstawie art. 134 k.p.a., stwierdziło uchybienie przez M. R. terminu do wniesienia odwołania od decyzji Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. z dnia [...] października 2008 r. nr [...] odmawiającej przyznania M. R. świadczeń rodzinnych.

W uzasadnieniu powyższego postanowienia Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. wskazało, że zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie od decyzji organu pierwszej instancji wnosi się w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie. Z akt sprawy wynika, że decyzja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w T. z dnia [...] października 2008 r. została doręczona M. R. w dniu 27 października 2008 r., czego dowodem jest podpis strony z datą umieszczoną na odpisie ww. decyzji. Odwołanie od tej decyzji skarżąca złożyła natomiast w dniu 14 listopada 2008 r. W związku z powyższym bezsporne jest zdaniem organu, że odwołanie to zostało wniesione z uchybieniem terminu przewidzianego do jego złożenia (termin ten minął dnia 10 listopada 2008 r.) Z treści odwołania nie wynika zaś, aby skarżąca wnosiła o przywrócenie uchybionego terminu oraz aby to przekroczenie nastąpiło bez jej winy. W konkluzji postanowienia Kolegium przytoczyło tezę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 maja 1992 r., sygn. akt I SA 1235/83 (ONSA 1982/1/52), w której Sąd wyraził pogląd, iż "w sprawie, w której nie wniesiono w terminie odwołania od decyzji organu I instancji, strony mają prawo uznać, że decyzja ta stała się ostateczną i działać zgodnie z jej rozstrzygnięciem. Wprawdzie art. 58 k.p.a. przewiduje możliwość przywrócenia terminu do wniesienia odwołania, ale jest to uwarunkowane prośbą zainteresowanego, który jest obowiązany uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło bez jego winy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00