Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 1092/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2009 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz C. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Spółka C. Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Skarżąca) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku wskazała następujący stan faktyczny:
- zajmuje się sprzedażą alkoholu, w tym piwa;
- w celu prowadzenia swoje działalności wykorzystuje programy komputerowe, między innymi SAP, Microsoft i Oracle;
- za wykorzystywanie oprogramowania komputerowego płaci dostawcy, którym jest C. [...] z siedzibą w D.;
- z kolei C. [...] kupuje odpowiednią ilość tego oprogramowania u producentów (np. SAP, Oracle, Microsoft) dla wszystkich zależnych spółek z grupy, którym następnie odsprzedaje oprogramowanie według potrzeb;
- Spółka nie ma możliwości udostępniania oprogramowania osobom trzecim;
- jest uprawniona do używania oprogramowania komputerowego wyłącznie na potrzeby własne bez prawa do jego powielania oraz rozpowszechniania.
W związku z powyższym stanem faktycznym zapytała, czy płatności Spółki z tytułu licencji na oprogramowanie komputerowe na rzecz C. [...] są objęte podatkiem u źródła. W ocenie Spółki płatności za używanie oprogramowania komputerowego dokonywane na rzecz C. [...] nie stanowią należności licencyjnych. Tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right