Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 968/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2009 r. sprawy ze skargi L. S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. w części dotyczącej określenia zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. 1) uchyla decyzję w zaskarżonej części tj. określającej zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r., 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w części, w jakiej została uchylona, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz L. S.A. Oddział w Polsce z siedzibą w W. kwotę 39.518 zł (trzydzieści dziewięć tysięcy pięćset osiemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. określił spółce akcyjnej L. Oddział w Polsce - zwanej dalej Skarżącą lub Spółką - nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za okres styczeń-grudzień 2003r kwocie 0 zł oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku towarów i usług odpowiadającego 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowej i 30% kwoty zawyżenia zwrotu podatku od towarów i usług za w/w miesiące.

W przedmiotowej decyzji wskazano, iż Spółka w miesiącach od stycznia do października 2003r. nie prowadziła ewidencji sprzedaży, natomiast w listopadzie i grudniu 20003 (nie wykazała w ewidencji sprzedaży usług transportu lotniczego towarów na trasach międzynarodowych, a zatem bezzasadnie stosowała w badanym okresie stawkę 0 %, o której mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50, z późn. zm. - dalej zwana "ustawą VAT" lub "ustawą".) Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, iż podatnik nie prowadził ewidencji, o której mowa w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, a ewidencja, którą prowadził nie umożliwiała prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej na podstawie danych w niej zawartych. W konsekwencji usługi transportu międzynarodowego świadczone przez podatnika uznano za usługi wykonywane poza państwową granicą RP. Tym samym organ podatkowy pierwszej instancji przyjął, że u Spółki nie wystąpiła sprzedaż opodatkowana. W takim stanie rzeczy Spółka nie posiadała w świetle regulacji art. 20 ust. 2 ustawy o VAT w miesiącach od stycznia do października 2003r. prawa do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00