Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 852/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2009 r. sprawy ze skargi A. D. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. D. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

A. D. wnioskiem z 14 października 2008r. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do korygowania deklaracji podatkowych oraz prawa do odliczenia podatku. W stanie faktycznym wskazała, że prowadziła działalność gospodarczą i od 1 stycznia 2005r. dokonywała czynności opodatkowanych, składała deklaracje podatkowe VAT-7, wpłacała należy podatek VAT oraz wykazywała podatek naliczony do odliczenia. Prezydenta Miasta K. decyzją z [...] listopada 2006r. wykreślił podatniczkę z ewidencji działalności gospodarczej. Ostatnią deklarację VAT-7, za listopad 2006r. podatniczka złożyła 15 grudnia 2006r., wykazując w poz. 59 kwotę do przeniesienia na następny miesiąc - 14.513 zł. Urząd Skarbowy w K., dokonując kontroli wewnętrznej dokumentów firmy w 2006r. wezwał podatnika w celu złożenia wyjaśnień dotyczących zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz deklaracji VAT-7 za okres od stycznia 2005r. do marca 2006r.

W związku z tym podatniczka 31 maja 2006r. złożyła brakujące zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Poinformowano ją przy tym o treści art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - dalej "ustawa o VAT") i zobowiązano do złożenia korekt deklaracji VAT za ww. okres, uwzględniając brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur zakupu przed dniem rejestracji. Podatniczka dokonała korekty wszystkich deklaracji za ww. okres - "pozbawiając się podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu". Działała więc na swoją niekorzyść, korygując deklaracje nie uwzględniła w nich podatku naliczonego wynikającego z zakupów w okresie przed dokonaniem rejestracji dla celów podatku VAT. W ostatniej deklaracji za listopad, choć powinna wykazać kwotę do zwrotu, wykazała VAT do przeniesienia na następny miesiąc, mimo zakończenia działalności gospodarczej. Podatek naliczony wynikający z tej deklaracji nie będzie mógł być odzyskany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00