Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. VI SA/Wa 703/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2009 r. sprawy ze skarg R. K .i D. K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Stelaż fotela", nr [...] 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. oddala skargę D. K.; 4. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego R. K. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2009 r. Urząd Patentowy RP działając w trybie postępowania spornego, na wniosek M. C. o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Stelaż fotela " nr [...] służącego R. K. i A. T. unieważnił to prawo. Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z dnia [...] lipca 2005 r. Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz A. spółka, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Stelaż fotela", nr [...], z pierwszeństwem od dnia [...] kwietnia 2005 r.
Zarejestrowany wzór przemysłowy, zgodnie z opisem, dotyczył stelaża fotela składającego się z dwóch nóg tylnych wygiętych w kształcie zbliżonym do połowy owala, którego ramiona odchylone są łukowato na zewnątrz. Do ramion dolnych przytwierdzone są nogi przednie o kształcie odcinka łuku. Ramiona górne pełnią funkcję podłokietników. Nogi tylne połączone są poprzeczkami w kształcie płaskowników za pomocą śrub, a po zamontowaniu sztywnego siedziska tworzą fotel. Do zgłoszenia dołączono 2 rysunki przedstawiające stelaż fotela w widoku z boku i z przodu.