Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1479/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Michał Sowiński, Sędzia WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant Izabela Urbaniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2009 r. sprawy ze skargi E. W. i A. W. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, zwany dalej "GDOŚ", po rozpatrzeniu odwołania E. W. i A. W., zwanych dalej "skarżącymi", prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą Gospodarstwo Ogrodnicze E., A. W., [...], od decyzji działającego z upoważnienia Wojewody [...] Zastępcy Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa z dnia [...] października 2008 r., znak: [...], którą umorzono postępowanie w sprawie wydania decyzji dotyczącej obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych w związku z zanieczyszczeniem wody w studni na terenie Gospodarstwa Ogrodniczego skarżących, utrzymał w mocy decyzję Wojewody.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji GDOŚ wskazał, co następuje.

W dniu [...] czerwca 2008 r. do Wojewody [...] wpłynęło zgłoszenie Starosty B. z dnia [...] czerwca 2008 r., znak: [...], w sprawie wystąpienia szkody w środowisku (dot. środowiska jako dobra wspólnego) w rejonie stacji paliw P. w L., polegającej na zanieczyszczeniu wody w studni na terenie Gospodarstwa Ogrodniczego E., A. W. [...].

Do ww. zgłoszenia dołączono wyniki analizy wody ze studni zlokalizowanej na posesji przedmiotowego gospodarstwa, oddalonego o ok. 60 m od placu budowy remontowanej stacji paliw P. w L. przy ul. [...]. Badania zostały wykonane przez Akredytowane Laboratorium [...], Biuro A. (Certyfikat Akredytacji nr [...] wydany przez Polskie Centrum Akredytacji). Z dołączonego do przedłożonego zgłoszenia sprawozdania z badań wynika, że próbka do badań została dostarczona do laboratorium przez A. W. w dniu [...] maja 2008 r. w pojemniku z tworzywa sztucznego oraz w dwóch szklanych opakowaniach. Wynik oznaczenia dla indeksu oleju mineralnego w mg/l wyniósł 0,3, natomiast wartość graniczna dla parametrów dla wód podziemnych klasy II zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie klasyfikacji dla prezentowania stanu wód powierzchniowych i podziemnych, sposobu prowadzenia monitoringu oraz sposobu interpretacji wyników i prezentacji stanu wód (Dz. U. Nr 32, poz. 284) - wynosiła 0,01 mg/l. Wynik oznaczenia dla sumy WWA wyniósł w badanej próbie 1,2 -g/l, natomiast wartość graniczna zgodnie z przywołanym rozporządzeniem wynosiła: 0,02 -g/l (powyższe wartości zostały odniesione do wyżej cytowanego rozporządzenia, ponieważ zgłoszenie szkody nastąpiło w miesiącu czerwcu 2008 r. a nowe rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu wód podziemnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 143, poz. 896) obowiązuje od dnia 21 sierpnia 2008 r.). Wynik oznaczenia zarówno dla indeksu oleju mineralnego, jak też wynik oznaczenia dla sumy WWA znacznie przekraczał wartości graniczne przyjęte w powyżej cytowanym rozporządzeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00