Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 995/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2009 r. spraw ze skarg P. S.A. z siedzibą w Z. na decyzje Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...], z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr: [...], [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w części ustalającej dodatkowe zobowiązania podatkowe za maj, marzec, sierpień 2000 r. oddala skargi

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...] czerwca 2002 r. zostały określone dla P. Sp. z o.o. w Z. (dalej jako "Skarżąca" lub "Spółka") zobowiązania podatkowe, zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług za marzec, maj, sierpień 2000 r. oraz odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych. Spółce ustalono też dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Od decyzji tych Skarżąca wniosła odwołania do Izby Skarbowej w K., która decyzjami z dnia [...] lipca 2003 r. utrzymała w mocy zaskarżone decyzje. Na decyzje Izby Skarbowej Skarżąca wniosła skargi do sądu administracyjnego, który decyzje te uchylił wyrokami z dnia [...] sierpnia 2004 r.

Po ponownym rozpatrzeniu odwołania Skarżącej Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzjami z dnia [...] oraz [...] stycznia 2005 r. w wykonaniu ww. wyroków uchylił w całości decyzje inspektora kontroli skarbowej z [...] czerwca 2002 r. i przekazał sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Po ponownym rozpatrzeniu spraw Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. decyzjami z dnia [...] sierpnia 2005 r. określił Spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za marzec, maj, sierpień 2000 r. i ustalił dodatkowe zobowiązanie za ww. okresy. Decyzje te stały się ostateczne.

Wnioskami z dnia [...] października 2008 r. Skarżąca wystąpiła do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej o stwierdzenie nieważności trzech decyzji z dnia [...] sierpnia 2005 r. Jako podstawę wniosku wskazała art. 247 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. W uzasadnieniu wniosku Skarżąca podniosła, że decyzje ustalające dodatkowe zobowiązanie podatkowe zostały wydane i doręczone w 2005 r., ale obowiązek podatkowy, z którym łączy się to zobowiązanie, powstał w 2000 r., co oznacza, zdaniem Skarżącej, że zastosowanie w sprawie miał przepis art. 68 § 1 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r. - ze względu na regulację zawartą w przepisach przejściowych ustawy z dnia 12 września 2002 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 169, poz. 1387). Zatem, w opinii Spółki, prawo wymiaru dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług przedawniało się po upływie 3 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00