Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. VIII SA/Wa 436/09
W odniesieniu do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne jako formy pomocy społecznej w doktrynie prezentowany jest niekwestionowany pogląd, że beneficjentem tego świadczenia jest osoba, która zrezygnowała z zatrudnienia lub pozostaje na urlopie bezpłatnym z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Pomiędzy rezygnacją z pracy, a koniecznością wykonywania opieki musi istnieć ścisły związek. Potrzeba sprawowania opieki bezpośredniej i osobistej musi zostać stwierdzona przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Sędzia WSA Leszek Kobylski /sprawozdawca/, Protokolant Aleksandra Borkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w postaci odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją GOPS [...] z dnia [...] kwietnia 2009 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G., działając z upoważnienia Wójta Gminy G. na podstawie art. 42 art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 ze zm. zwanej dalej ustawy) odmówił A. G. przyznania świadczenia z pomocy społecznej w postaci odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny - żoną Z. G..