Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. VIII SA/Wa 535/09
Przepis art. 36a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm., dalej jako ustawa o systemie oświaty) określa m.in. kompetencje burmistrza miasta do powierzenia stanowiska dyrektora szkoły kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu. W celu wyłonienia kandydata na to stanowisko burmistrz miasta powołuje komisję konkursową, która działa z jego umocowania. Zatem wszelkie czynności komisji konkursowej, zmierzające do wyłonienia kandydata, są de facto czynnościami burmistrza miasta.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędziowie Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk, Protokolant Małgorzata Domagalska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2009 r. sprawy ze skargi M. G. na czynność Burmistrza Miasta P. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie przeprowadzenia konkursu na dyrektora szkoły oddala skargę.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta P., w dniu [...] maja 2009 r., ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr [...] w P. W wyniku przeprowadzonego w dniu [...] czerwca 2009 r. konkursu powołana przez Burmistrza Miasta P. komisja konkursowa nie dopuściła do dalszego postępowania jednego
z kandydatów - M.G., odrzucając jego ofertę. Komisja konkursowa zakwestionowała zaświadczenie lekarskie przedstawione przez w/w kandydata, uznając, że nie spełnia ono warunków formalnych zgodnych z prawem.
Pismem z dnia [...] czerwca 2009 r. przewodnicząca komisji konkursowej poinformowała w/w kandydata o odrzuceniu jego oferty z uwagi na fakt przedstawienia przez niego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym, jako wypisanego na druku niezgodnym z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r., Nr 69, poz. 332 ze zm., dalej jako rozporządzenie w sprawie badań lekarskich pracowników).