Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. I SA/Sz 599/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 listopada 2009 r. sprawy ze skargi PW "N." M. P. Spółki Jawnej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] r., znak: [...], utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy W. z dnia [...] r. o nr [...] w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości należnego za 2008 r. w kwocie [...] zł od Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "N" M. P. Spółka Jawna z siedzibą w P.
Z uzasadnienia decyzji wynika, iż Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "N" M. P. Spółka Jawna, będąc właścicielem działki nr [...] i [...] o łącznej powierzchni [...] ha, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków symbolem Ba i Tr, położonych w obrębie Ch. (KW [...]), w dniu 18 lutego 2009 r. złożyło informację podatkową, w której wykazało do opodatkowania podatkiem od nieruchomości powierzchnię budynków pozostałych - 19,6 m- oraz powierzchnię gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - [...] ha. Uwzględniając powyższe wielkości oraz stawki określone w uchwale Rady Gminy W. z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie określenia wysokości podatku od nieruchomości, organ pierwszej instancji ustalił należny podatek za 2008 r. w kwocie [...] zł.
Od powyższej decyzji pełnomocnik Spółki wniósł odwołanie, w którym zarzucił organowi błędną interpretację postanowień art. 1a ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych bowiem przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych. Pełnomocnik podniósł, że Spółka nabyła grunt od Skarbu Państwa - Agencji Mienia Wojskowego, w związku z czym nieruchomość ta jako wykorzystywana w przeszłości do celów strategicznych, straciła swoją wartość użytkową. Na nieruchomości tej znajdują się pozostałości po zabudowaniach, zagłębienia w ziemi, nasypy i wały ziemne, grunt jest zdegradowany, podzielony rowami, porośnięty krzewami. W związku z powyższym Spółka nie podjęła na gruncie żadnych faktycznych działań, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nadto, pełnomocnik Spółki powołał się na studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gminy W., z którego wynika, że grunt ten ma przeznaczenie, jako teren rolny. W odwołaniu od decyzji pełnomocnik wniósł o przeprowadzenie dowodu (powołanie biegłego) celem ustalenia stanu technicznego gruntu.