Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. II SA/Po 513/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Joanna Wieczorkiewicz-Skoczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 listopada 2009r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta O. z dnia (...) Nr (...), II. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. /-/ E. Podrazik /-/ B. Drzazga /-/ A. Łaskarzewska
Uzasadnienie
J. C. wnioskiem z dnia 14 października 2008 r. wystąpił do Prezydenta Miasta O.W. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad żoną A. C . Do wniosku dołączył między innymi dokumenty potwierdzające dane osobowe wnioskodawcy i jego małżonki oraz wypis z treści orzeczenia z dnia 26 września 1991 r. Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia nr [...] w O.W. z 1991 r. o zaliczeniu A. C. do pierwszej grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia. Z treści tego orzeczenia wynika, iż inwalidztwo A.C. spowodowane jest stanem narządu ruchu i wymaga ona opieki drugiej osoby i jej inwalidztwo jest trwałe.
Postanowieniem z dnia [...] października 2008 r. Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta O.W., zawiesił postępowanie w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wskazując na konieczność wprowadzenia zmian do ustawy o świadczeniach rodzinnych z uwagi na treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2008 r., sygn. akt P 27/07, w którym Trybunał uznał, iż art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie, w jakim uniemożliwia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym osobie zdolnej do pracy, niezatrudnionej z uwagi na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny.