Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Po 496/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski(spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz - Frymus WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 4 listopada 2009 r. sprawy ze skargi W. Zarządu Dróg Wojewódzkich w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko hałasu powodowanego przez eksploatację drogi, oddala skargę /-/ E.Kręcichwost-Durchowska /-/ M.Dybowski /-/ E.Makosz-Frymus

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) r. nr (...) (dalej decyzja z (...) r. Starosta P. (dalej Starosta), na podstawie art. 362 ust. 1 i 2 i art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (j.t. Dz. U. 25/08/150 ze zm., dalej poś bądź Prawo ochrony środowiska) i art. 104 kpa: 1) zobowiązał W. Zarząd Dróg Wojewódzkich w P. (dalej WZDW) do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko hałasu powodowanego eksploatacją drogi wojewódzkiej nr (...) - odcinka między ul. D. a D. w B. w taki sposób, by w odniesieniu do sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (w szczególności budynków nr (...) i (...) na Os. (...) Miasta w B.) zapewnić dotrzymanie dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku: w porze dziennej 60 dB oraz w porze nocnej 50 dB - poprzez umieszczenie od strony drogi wojewódzkiej nr (...) ekranu akustycznego, stanowiącego zabezpieczenie akustyczne w odniesieniu do wszystkich kondygnacji przedmiotowych budynków mieszkalnych; 2) ustalił termin wykonania ww. obowiązku do (...) r.

W uzasadnieniu Starosta w szczególności wskazał, że wyniki badań hałasu powodowanego eksploatacją drogi wykonanych w dniach (...) - (...) r. przez Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w P. (dalej WIOŚ), wykazały przekroczenia wartości dopuszczalnych hałasu w porze dziennej i w porze nocnej. Po przeanalizowaniu wyników pomiarów stwierdzono, że we wszystkich punktach pomiarowych (zlokalizowanych przed elewacją budynków nr (...) i (...) na Os. (...) Miasta na wysokości parteru i III piętra) funkcjonowanie obwodnicy powoduje przekroczenie wartości normowych hałasu a największe przekroczenia rzędu ok. 5 dB występują na III piętrze ww. budynków. Na rozprawie administracyjnej przeprowadzonej w dniu (...) r. przedstawiciel WZDW zaproponował utworzenie przed blokami nr (...) i (...) pasa zieleni izolacyjnej, pełniącego rolę ekranu akustycznego, natomiast przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Urzędu Miasta i Gminy B. (dalej UMiG) wnioskowali o niezwłoczne wybudowanie od strony drogi wojewódzkiej nr (...) ekranu akustycznego, którego parametry i rozwiązania techniczne winny wynikać ze specjalistycznego opracowania oraz, który stanowić będzie zabezpieczenie akustyczne w odniesieniu do wszystkich kondygnacji owych budynków wielorodzinnych. Oceniając, na podstawie przedstawionej przez przedstawiciela UMiG dokumentacji fotograficznej, sposób zagospodarowania terenu między budynkami nr (...) i (...) a drogą wojewódzką nr (...) stwierdzono, że warunki terenowe umożliwiają zlokalizowanie ekranu akustycznego w tym miejscu (k. 17 akt administracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00