Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 listopada 2009 r., sygn. II SA/Op 331/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. Protokolant st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. L. - reprezentowanej przez matkę L. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z dnia 2001 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm. - zwaną dalej K.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania L. P. przedstawiciela ustawowego A. L., od decyzji Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich, nr [...] z dnia [...] w sprawie odmowy przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego na A. L., do ukończenia 18 r. - utrzymało decyzję organu I instancji w mocy.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało że, przyczyną odmowy przez organ pierwszoinstancyjny przyznania wnioskowanego świadczenia, na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. z 2009 r. Dz. U. Nr 1, poz. 7 ze zm.) oraz § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. Nr 136, poz. 855 - zwanym dalej rozporządzeniem), było przekroczenie kryterium dochodowego, albowiem dochód rodziny odwołującej się, w przeliczeniu na osobę, w roku 2007 wyniósł 832, 56 zł, przekraczając tym samym kryterium dochodowe ustalone w ustawie.

Odwołując się od tej decyzji L. P. zarzuciła, że organ pierwszej instancji nie pomniejszył dochodu o zapłacone przez nią alimenty w roku 2008, do których została zobowiązana na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Opolu z mocą wsteczną od marca 2007 r. Przyznane przez Sąd alimenty na rzecz syna D. L. zostały nałożone z datą wsteczną, lecz wpłacone przez nią należności dotyczyły zobowiązania za rok 2007.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00