Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 listopada 2009 r., sygn. I SA/Łd 505/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie Sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Asystent sędziego Paweł Pijewski po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 6 listopada 2009 r. przy udziale --- sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego "A" J.F., K.K. spółki jawnej w Łodzi na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 2.835,- (dwa tysiące osiemset trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Łd 505/09

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w Ł. z dnia [...], nr [...], określającą Spółce jawnej "A" J. F. i K. K. wysokość podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów w wysokości 61.576,00 PLN.

W dniu 13 sierpnia 2003 r. Spółka jawna "A" J. F. i K. K. dokonała zgłoszenia celnego na dokumencie nr [...], załączając m.in. fakturę z dnia [...], nr [...], na kwotę 46.548,00 USD, specyfikację oraz deklarację wartości celnej (DWC). Towar w postaci koszul męskich objęto procedurą dopuszczenia do obrotu.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w Spółce "A", organ pierwszej instancji ujawnił fakturę z dnia [...] nr [...], dotyczącą kosztów prowizji poniesionych na rzecz chińskiej firmy B (dalej: "B") i na podstawie art. 11f ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. 11, poz. 50 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT", określił wartość celną towaru oraz kwotę podatku od towarów i usług.

Utrzymując w mocy decyzję Naczelnika, Dyrektor Izby Celnej wskazał, że w myśl tego przepisu, jeżeli zgodnie z przepisami Kodeksu celnego, powiadomienie dłużnika o wysokości długu celnego nie może nastąpić z uwagi na przedawnienie, a istnieje podstawa do zweryfikowania należności podatkowych - naczelnik urzędu celnego może określić wartość celną według zasad określonych w Kodeksie celnym dla potrzeb prawidłowego określenia należnych podatków z tytułu importu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00