Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2009 r., sygn. I SA/Kr 1410/09
Sygn. akt I SA/Kr 1410/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 30 listopada 2009 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.), Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2009 r., sprawy ze skargi J. B., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 31 marca 2006 r. Nr [...], w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu I instancji, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej koszty postępowania w kwocie 200,00 zł (dwieście złotych 00/100).
Uzasadnienie
We wniosku z dnia 29 grudnia 2005 r. J. B. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu wyjaśniła, że jako biegła sądowa na zlecenie Prokuratury, sądów i Policji za wynagrodzeniem przygotowuje opinie, a to w oparciu o postanowienia o powołaniu biegłego. W postanowieniach takich organ procesowy oznacza w szczególności przedmiot i zakres ekspertyzy, termin jej złożenia, wysokość wynagrodzenia, ponadto decyduje o formie opinii, jej kompletności. Wnioskodawczyni podkreśliła przy tym. że organ procesowy jest jedynym dysponentem opinii złożonej przez biegłego, poddaje kontroli proces opiniowania oraz dokonuje tzw. oceny jednostkowej.
W związku z tym podatniczka wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy jako biegły sądowy wykonując opinie tylko i wyłącznie na podstawie postanowień o powołaniu biegłego może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.
Wnioskodawczyni podniosła, iż ustawodawca wyznaczając krąg podatników w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., powoływanej dalej jako "ustaw o VAT") wskazał, że ma on być pobierany od osób fizycznych, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą, a w ust. 3 pkt. 3 tegoż artykułu uznano, że nie jest takową m.in. działalność wymieniona w art. 13 pkt. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm., powoływanej dalej jako "ustawa o PODF"), gdy osoby tam wyszczególnione są związane ze zlecającym prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny, co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego. W treści przepisu art.13 pkt. 6 ustawy o PDOF mowa jest natomiast o biegłych wykonujących ekspertyzy dla postępowania sądowego, zatem biegły sądowy wykonując ekspertyzy dla postępowania sądowego lub przygotowawczego objęty jest podmiotowym zwolnieniem w podatku od towarów i usług.