Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 listopada 2009 r., sygn. II SA/Go 671/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Mirosław Trzecki Protokolant Inspektor Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2009 r. sprawy ze skargi C.B., Z.B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie obowiązku wykonania określonych robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących C.B. i Z.B. solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2009r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził brak konieczności nałożenia na Państwo A. i G.P. obowiązków wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych, polegających na zamontowaniu urządzenia grzewczego (typu "koza") na paliwo w korytarzu budynku mieszkalnego wraz z przewodem dymowym wyprowadzonym ponad kalenicę, w budynku mieszkalnym przy ul. [...] na dz. nr [...], do stanu zgodnego z prawem.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku oględzin przeprowadzonych w dniu [...] stycznia 2009r. stwierdzono, iż w pomieszczeniu usytuowanym na parterze budynku położonego w [...], zamontowane zostało urządzenie grzewcze na paliwo stałe (typu "koza"). Spaliny odprowadzane są rurą dwupłaszczyznową, żaroodporną przez strop poddasza i dalej ponad kalenicę dachu konstrukcji drewnianej o pokryciu ceramicznym (dachówka). Przewód odprowadzający spaliny usytuowany jest w miejscu zaprojektowanego przewodu dymowego. Dalej organ stwierdził, że przeprowadzony pomiar obecności tlenku węgla w pomieszczeniu korytarza - bezpośrednio przy urządzeniu grzewczym oraz w pomieszczeniach przyległych, nadto na poddaszu, nie wykazał obecności tejże substancji w powietrzu. Powołując się na wskazane przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DZ.U. z 2002r. Nr 75, póz. 690), organ stwierdził, że przewód kominowy nie został wykonany z naruszeniem przepisów prawa, albowiem wylot przewodu znajduje się na wysokości 90 cm od powierzchni dachu o pokryciu niepalnym. Polska Norma wymaga, aby wylot przewodu znajdował się co najmniej o O, 30 m wyżej od powierzchni dachu o pokryciu niepalnym. W rozpatrywanej sprawie stwierdzono, że przewód kominowy jest wyprowadzony ponad dach o 48 cm wyżej od poziomu kalenicy. Organ stwierdził, że roboty budowane zostały wykonane zgodnie z przepisami, w tym techniczno - budowlanymi i obowiązującymi normami, w zakresie określonym w art. 5 ustawy prawo budowlane. Ponieważ stan powstały w wyniku samowolnego wykonania przewodu kominowego nie narusza norm prawnych, dlatego brak jest podstaw do wydania decyzji nakazującej doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00